تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

هاشمي: بررسی سطح‌بندی خدمات و تجمیع بیمه‌ها در برنامه ششم توسعه

  برنامه «بهارستان» با موضوع «نگاهی به برنامه ششم توسعه» با حضور دکتر همایون هاشمی، نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، روی آنتن شبکه رادیویی گفت‌و‌گو رفت.

  همایون هاشمی، در برنامه "بهارستان" گفت: هدف قانونگذار در تدوین برنامه ششم توسعه، هدف توسعه‌ای بوده نه سلبی. متاسفانه در سنوات  گذشته برنامه‌ها بیشتر سلبی بودند. ایراد اساسی من به برنامه‌های پنج‌ساله این است که آنطور که باید به مرحله اجرا نمی‌رسند و به اهداف نمی‌رسند.

  وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم یک سطح‌بندی اساسی در خدمات داشتیم که در دولت آقای روحانی «طرح تحول سلامت» اجرا شد که حرکت نوین و خوبی بود اما الزامات لازم را که باید به این طرح برای اجرا پیوست می‌کردیم، اجرایی نشد؛ از جمله پزشک خانواده و سطح‌بندی خدمات. معتقدم که در حوزه رفاه اجتماعی، نیاز به یک سطح‌بندی داریم. آمارهای لازم را در اختیار نداریم و براساس آمار تصمیم نمی‌گیریم و در نتیجه سطح‌بندی خدماتمان همیشه متوقف می‌شود. باید گروه‌های مختلف جمعیتی را شناسایی کنیم و برای هر گروه دسترسی‌های بهداشتی و رفاهی متناسب ایجاد کنیم.

  نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: معیشت مردم، پله اول است و پس از آن سطوح مختلف خدمات تخصصی از جمله بهداشت قرار دارد. امروز به همه آحاد جامعه در نقاط مختلف کشور به یک شکل خدمات ارائه می‌دهیم و این اشتباه بوده و با عدالت مغایراست.

  هاشمی درباره میزان اصلاحات انجام شده در زمینه خلاهای موجود در حوزه بهداشت و درمان در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: در جلسات مکرر در کمیسیون چند موضوع اساسی بررسی شد. یکی سطح‌بندی خدمات، دوم نظام ارجاع و سوم بحث بیمه‌هاست. بیمه‌ها حداقل در حوزه سیاست گذاری باید یکپارچه شوند. البته خواسته وزارت بهداشت فراتر از این است مبنی بر این‌که یک سازمان مستقل بیمه‌گر که با نگاه تخصصی در حوزه اجرا هم قدرتی داشته باشد، ایجاد شود. امسال امیداوریم فاز اول در برنامه ششم توسعه انجام شود. از نظر من سازمان تامین اجتماعی حتما نباید زیر نظر وزارت کار باشد و می‌تواند مستقل عمل کند.

  وی افزود: یکی از آسیب‌های تجمیع وزارتخانه‌ها که در دولت قبل انجام شد این بود که بسیاری از سازمان‌ها که قانون مستقل دارند و الزامی برای زیرپوشش یک وزارتخانه بودن ندارند، زیرنظر وزارتخانه‌های غیرتخصصی قرار گرفتند. به‌نظر من سازمان‌های تامین اجتماعی، بازنشستگی و بهزیستی واقعا الزامی ندارند که حتما زیر نظر وزارت کار باشند، زیرا این وزارتخانه در حوزه رفاه حرفی برای گفتن ندارد. سه‌گانه‌ای را که در حوزه سلامت در قانون برنامه ششم باید ببینیم عبارتند از نظام ارجاع، سطح‌بندی خدمات و پزشک خانواده و تجمیع بیمه‌ها. 

  درباره سهم بخش بهداشت و درمان در برنامه ششم توسعه کشور گفت: در قانون برنامه ششم حداقل در حوزه سلامت، نقاط کور شناسایی شده است. در کمیسیون درباره موارد سه‌گانه نظام ارجاع، سطح‌بندی خدمات و پزشک خانواده و تجمیع بیمه‌ها بحث‌های زیادی انجام شده و باید در کمیسیون تلفیق بررسی شود. البته علاقه‌مندم در برنامه ششم در حوزه پیشگیری هم در زمینه طب و هم آسیب‌های اجتماعی دقت بیشتری شود و بتوان برای هر نفر از جامعه سرانه‌ای را در زمینه آگاه‌سازی عمومی و پیشگیری سطح یک درنظر گرفت. این آگاهی‌ها و آموزش‌ها در کشورهای پیشرفته به شدت هزینه‌های پیشگیری در سطح دو و سه که مداخله و درمان است را پایین آورده است. این پیشنهاد در کمیسیون ارائه شده و در حال بررسی است.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 13 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160770
 • بازدید امروز :379184
 • بازدید داخلی :35282
 • کاربران حاضر :204
 • رباتهای جستجوگر:344
 • همه حاضرین :548

تگ های برتر